AWARD WINNERS 2016

Ridgway Rendezvous 

Awards

Artists of Distinction
2016 Awards for Ridgway Rendezvous
Art & Craft Festival

 

Best In Show:  

Sandy Murphy

Murphy Orginals LLC

Colorado Springs, CO

Jewelry

 

Best Fine Artist:  

George Coll

Loveland, CO 

Oil Painting

 

Best Demonstration:

Penelope Olson

Parachute, CO

Jewelry

 

Best Booth:

Brian Crandall

Loma, CO

Metal

 

Bath Products:

1st Place: Lisa Kraf, Halfpint Naturals, Edwards, CO

2nd Place: Elly Fleegal, Fleegal Farms Soap, Austin, TX

3rd Place: David & Cheryl Lehman, Earth Drops, Bloomington, IN

Ceramics:

1st Place: Michael Bonds, Aspen, CO

2nd Place: Emily Brown, Little e Pottery, Austin, TX

3rd Place: Deborah Hagar, Clay by Nature, Divide, CO

 

Drawing & Graphics:

1st Place: Paul Hopman, Tucson, AZ

2nd Place: Michael Wyszynski, Norwood, CO

3rd Place: Douglas Fulks, Douglas Fulks Pen and Ink, Lees Summit, MO

 

Fiber Art:

1st Place: Monique Mullis, The Felted Dog, Pueblo, CO

2nd Place: Niko Culevski, P.J. Niche, Mukilteo, WA

3rd Place: Marianne King, MK Designs, Montrose, CO

 

Glass:

1st Place: Randy & Terry Romanin, Mountain Mosaics, Conifer CO

2nd Place: Deborah Davenport, Glassique Quilts, Vail, AZ

3rd Place: Jean Rohrev, Montrose, CO

 

Gourmet:

1st Place: Diana Tapp, Zesty Moose, Grand Junction, CO

2nd Place: Dale Carter, Homemade By Dale, Montrose, CO

3rd Place: MichaelLamb, NUTZ ABOUT NUTS, Casa Grande, AZ

 

Jewelry:

1st Place: Julianne Van Buskirk, Silverstreak, Dolores, CO

2nd Place: Michelle Lyon, Esmereldaas, South Fork, CO

3rd Place: Ryanne Sebern, Evolve Jewelry Studios, Flagstaff, AZ

 

Metal:

1st Place: Pamella Goff, Brighton, CO

2nd Place: M & J Krob, Reflections in Metal, Cortez, CO

3rd Place: Kat Mannix, Goodyear, AZ

 

Mixed Media:

1st Place: Patrick Ironwood, Nature of Reaction, Whitwell, TN

2nd Place: Edna Harris, Candy Wrapper Creations, Casa Grande, AZ

3rd Place: Lori Kerr, Stone Art Company, Grand Junction, CO

 

Other:

1st Place: Daren Morrison, Morrison Stone Art, Gunnison, CO

2nd Place: Lauri Schell, The Nest, Bayfield, CO  

3rd Place: Scott Sullivan, Cedaredge, CO

 

Painting Oil Based:

1st Place: Terry Ouimet-OPA, Ouimet Fine Art Studio, Montrose, CO

2nd Place: TJ Thompson, TJ Thompson, Cortez, CO

3rd Place: Sarah De Young, Minneapolis, MN

 

Painting Water Based:

1st Place: Carmel Walden, Walden Watercolor, Gypsum, CO

2nd Place: Alexandra Hall, Art by Alexandra Hall, Churubusco, IN

3rd Place: Blair Truman, Blair Trueman Fine Art, Ridgway, CO

 

Photography:

1st Place: Tony Litschewski, Natures Finest Images, Ridgway, CO

2nd Place: Holly Hughs, Sedona, AZ

3rd Place: S Brian Berkun, Sacred Spaces & Other Places, Centennial, CO

 

Sculpture:

1st Place: Gary Chaffin, Artwire, Puntagorda, FL

2nd Place: Scott Luchansky, Luchansky Art, Wilhoit, AZ

 

Wearable Art:

1st Place: Terrie Chugg, Healing Hearts Designs, Roy, UT

2nd Place: Cheryl JuntillaLa Chiripada & Tall Taillsams, Mesa, CO

3rd Place: Autumn Warner, Autumn Tyneal, Pagosa Springs, CO

Wood:

1st Place: David Rec, Placerville, CO

2nd Place: TroyAnderson, Spoonwright, Fremont, UT

3rd Place: Ron Corder, Nature's Antiques, Cimarron, CO

 

160x120-fill-transparent (8)
160x120-fill-transparent (8)
160x120-fill-transparent (1)
160x120-fill-transparent (1)
160x120-fill-transparent (15)
160x120-fill-transparent (15)
160x120-fill-transparent (19)
160x120-fill-transparent (19)
160x120-fill-transparent (5)
160x120-fill-transparent (5)
160x120-fill-transparent (8)
160x120-fill-transparent (8)
160x120-fill-transparent (6)
160x120-fill-transparent (6)
160x120-fill-transparent (2)
160x120-fill-transparent (2)
160x120-fill-transparent (18)
160x120-fill-transparent (18)
1/4