AWARD WINNERS 2015

Ridgway Rendezvous 

Awards

Artists of Distinction
160x120-fill-transparent (5)
160x120-fill-transparent (5)
160x120-fill-transparent (8)
160x120-fill-transparent (8)
160x120-fill-transparent (6)
160x120-fill-transparent (6)
160x120-fill-transparent (2)
160x120-fill-transparent (2)
160x120-fill-transparent (18)
160x120-fill-transparent (18)
160x120-fill-transparent (3)
160x120-fill-transparent (3)
160x120-fill-transparent
160x120-fill-transparent
160x120-fill-transparent (16)
160x120-fill-transparent (16)
160x120-fill-transparent (20)
160x120-fill-transparent (20)
1/4
2015 Awards for Ridgway Rendezvous
Art & Craft Festival

 

Best In Show:  

Carmel Walden  

Walden Watercolor

Gypsum, CO

Watercolor

 

Best Fine Artist:  

Kelly Donovan  

Kelly Donovan Studio

Corinne, UT  

Oil Painting

 

Best Demonstration:

Montrose Area Woodturners  

Montrose, CO  

Wood

 

Best Booth:

Nancy Anderson

Sweet Bird Studio

Ridgway, CO

Jewelry

 

Bath Products:

1st Place: David & Cheryl Lehman, Earth Drops, Bloomington, IN

2nd Place: Diana Wegh, Canyon Spirit Soapworks, Fruita,CO

3rd Place: Diana Leon, Green Valley Herbal, Hotchkiss, CO

 

Ceramics:

1st Place: Clare Pousson & Mark Wolter, Bluehaven Porcelain, Wimberley, TX

2nd Place: Michael Bonds, Aspen, CO

3rd Place: Frank Masssarella, Massarella Pottery & Clay Art, Santa Fe, NM

 

Drawing & Graphics:

1st Place: Janet Stevenson, Cat Flats Studio, Hesperus, CO

2nd Place: Jennifer Ghormley, Jen G Studios, Denver CO 

3rd Place: Michael Wyszynski, Norwood, CO

 

Fiber Art:

1st Place: Deborah Martinez, Deborahs Sew N' So, Montrose, CO

2nd Place: Niko Culevski, P.J. Niche, Mukilteo, WA

3rd Place: Terrie Chugg, Healing Hearts Designs, Roy, UT

 

Glass:

1st Place: Charlene Heilman, Designs by char, Houston, TX

2nd Place: Douglas Becker, Bethel, MN

3rd Place: KarenRobbins, Robbins Ranch Art Glass, Moriarty, NM

 

Gourmet:

1st Place: MichaelLamb, NUTZ ABOUT NUTS, Casa Grande, AZ

2nd Place: Jonnie Bonnar, Custom Jelly, Grand Junction, CO

3rd Place: Danny & Barb Myers, Mountain Valley Kettle Corn, Crested Butte, CO

 

Jewelry:

1st Place: Ace McCasland, Studio Luna Verde, Colorado Springs, CO

2nd Place: Sandy Murphy, Murphy Originals, LLC, Colorado Springs, CO

3rd Place: Ann Meilahn, Ann Meilahn Studio, Denver CO

 

Metal:

1st Place: Pamella Goff, Brighton, CO

2nd Place: M & J Krob, Reflections in Metal, Cortez, CO

3rd Place: Brian Crandall, Brian Cradall Art, Loma, CO

 

Mixed Media:

1st Place: Jake Asuit, Jake 2 Jake Custom Knives, Cleveland, GA

2nd Place: Joseph Robertson, JoesArt, Prescott, AZ

3rd Place: Cher Devereaux, Cher Devereaux Fine Art, Arvada, CO

 

Painting Oil Based:

1st Place: TJ Thompson, TJ Thompson, Cortez, CO

2nd Place: Terry Ouimet-OPA, Ouimet Fine Art Studio, Montrose, CO

 

 

Painting Water Based:

1st Place: MaryDiStefano-Jarowitz, Studio DiStefano, San Antonio, TX

2nd Place: Tai Poon,Watercolor on Silk, Claremont, CA

 

 

Photography:

1st Place: Becky Donatucci, Into the West Photos, Santa Fe, NM

2nd Place: Tony Litschewski, Natures Finest Images, Ridgway, CO

3rd Place: S Brian Berkun, Sacred Spaces & Other Places, Centennial, CO

 

Sculpture:

1st Place: Scott Luchansky, Luchansky Art, Wilhoit, AZ

2nd Place: VanMartin, Winds of Wisdom, Hillsboro, KS

 

Wearable Art:

1st Place: Lauretta Davidson, Hayden CO

2nd Place: JudePennel, Hey Jude Design, TX

3rd Place: Rita Elliott, Rusty Truck, Durango, CO

 

Wood:

1st Place: TerryBoyle, Terry Boyle Custom Woodworking, Olathe, CO

2nd Place: Randall Ricketts, Randall Ricketts Design, Lindale, TX

3rd Place: Troy Anderson, Spoonwright, Fremont, UT

 

Other:

1st Place: Lauri Schell, The Nest, Bayfield, CO  

2nd Place: Daren Morrison, Morrison Stone Art, Gunnison, CO